Sizde RFM Ailesine katılmak istiyorsanız lütfen başvuru formunu doldurunuz.
Rfm Diyaliz Merkezi Anketleri
Sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz için; Her türlü öneri, istek ve şikayetlerinizi bildirmenizi bekliyoruz.
Nöbetçi Eczaneler
Teknik Donanım
Fotoğraf Galerisi

 

                    

FAYDALI BİLGİLER

KRONİK BÖBREK
KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİ OLAN HASTALARDA BESLENME
Kronik böbrek yetersizliğinde beslenme çok önemlidir. Hastalığa özgü beslenme uygulamalarıyla hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir. Bilinçli diyet uygulamalarıyla hastalık sırasında ortaya çıkabilecek bazı sorunları da en aza indirmek mümkündür.
Yediğimiz gıdaların metabolizması sırasında ortaya çıkan artık maddeler, büyük oranda böbrekler tarafından atılırlar. Böbreklerin süzme işlevinin aksadığı bu hastalıkta beslenmemize özellikle dikkat etmemiz gerekmektedir.
Sağlıklı insanlarda olduğu gibi böbrek yetmezliği olan hastalarda da enerjinin büyük bir kısmı karbonhidrat ve yağlardan sağlanır. Kronik böbrek yetmezliği diyetinde en çok dikkat edilmesi gereken nokta protein alımıdır. Çünkü proteinlerin vücutta kullanılmasıyla ortaya çıkan üre, kreatinin, ürik asit gibi zararlı maddeler böbreklerin fonksiyon görememeleri nedeniyle dışarı atılamazlar ve vücutta birikirler. Ancak yarattıkları bu olumsuz etkilere rağmen tamamen proteinsiz bir diyetin uygulanması da yanlıştır.
Proteinler vücudun kas yapısının devamı ve savunma sisteminin etkinliği için önemlidirler. Dolayısıyla diyette ayarlanan kadar protein alımı, hastanın bütün bu komplikasyonlardan uzak kalmasına yardımcı olur.
Genel olarak kronik böbrek yetmezliğinde tıbbi beslenme tedavisinin amacı; hastaya çoğunluğu karbonhidrat  ve yağlardan sağlanır.