Size daha kaliteli hizmet sunabilmek için hazırladığımız memnuniyet anketine katılın.
Rfm Diyaliz Merkezi Anketleri
Sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz için; Her türlü öneri, istek ve şikayetlerinizi bildirmenizi bekliyoruz.
Nöbetçi Eczaneler
Teknik Donanım
Fotoğraf Galerisi

 

                    

FAYDALI BİLGİLER

 
DİYALİZDE BESLENME

Beslenme, yaşamın sürdürülmesi, sağlığın korunması için gerekli yiyeceklerden yeterli ve dengeli bir biçimde almaktır. Diyaliz hastalarında da aynı ilke doğrultusunda beslenme büyük önem taşımaktadır. Diyaliz böbreklerin işlevini yerine getirir. Ancak bu görevi sağlıklı bir böbrek kadar iyi yapamaz. Sonuçta vücuttaki artık ve zararlı maddeler tam olarak temizlenemez.
Diyetinize dikkat ederseniz biriken bazı maddeler daha az olacaktır. Diyalizde beslenme, oluşabilecek komplikasyonları önlemek ve yaşam kalitesini arttırmak adına ciddi bir role sahiptir.
Beslenme tedavisinde amaç; Hastanın beslenme durumunu düzeltmek ve/veya korumak, üremik toksisiteyi azaltmak, aşırı sıvı birikimini önlemek, hipertansiyon ve kemik ağrılarını önlemek, elektrolit dengesini düzeltmek ve iştahsızlığı azaltmaktır.
Diyalizde beslenmede diğer bir önemli nokta ise nelerin zararlı nelerin yararlı olduğunun bilinmesidir. Hastaların, hastalıklarına özgü beslenme bilgisine sahip olması tedavinin etkinliğini arttırmaktadır.
Diyetisyen ve hasta işbirliğiyle yürütülecek tıbbi beslenme programları hastaların daha rahat bir diyaliz süreci geçirmelerini kolaylaştırmakta ve yaşam kalitesini arttırmaktadır. Aylık kan değerlerine göre düzenlenen tıbbi beslenme programları ve önerilerin hastalığın seyrinde olumlu rolü bulunmaktadır.

         geri dön